Czy warto złożyć rozliczenie PIT 2019 elektronicznie?

Rozliczenie roczne pit online za 2018 rok można składać już od pierwszych dni roku 2019. Sposób złożenia zeznania pozostaje do wyboru podatnika: może wypełnić papierowe formularze lub wykonać rozliczenie pit online.

Dlaczego większość podatników rozlicza pity w kwietniu?

Większość polskich podatników uzyskuje dochody za pośrednictwem płatników. Dlatego do rozliczenia rocznego pit potrzebne jest im zebranie informacji sporządzanych przez płatników po zakończeniu roku podatkowego. Pracodawcy, organy rentowe i inne podmioty będące płatnikami podatku są zobowiązani przesłać roczne informacje do podatników i do urzędów skarbowych do końca lutego.

Do czasu otrzymania informacji od płatników rozliczenie pit jest możliwe, ale trzeba posiadać dane o swoich dochodach, składkach na ubezpieczenia, odliczeniach kosztów i odprowadzonych zaliczkach na podatek. Z reguły nie gromadzimy takich informacji, bo będą one zawarte w PIT-11, PIT- 40A/ 11A i PIT -8A, które otrzymamy od pracodawcy, zleceniodawcy, organu rentowego czy innych płatników. Przy wypełnianiu pitów bez tych informacji istnieje duże ryzyko popełnienia błędu.

Rozliczenie roczne pit mogą wykonać wcześniej podatnicy, którzy takie informacje posiadają z racji prowadzonej działalności gospodarczej lub najmu prywatnego. W przypadku, gdy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, obowiązuje ich termin rozliczenia PIT-28 do 31 stycznia.

Kiedy już otrzymamy PITY od płatników, zbierzemy całą potrzebna dokumentację do ulg i wypełnimy formularze podatkowe, to samo zrobią inni podatnicy i w urzędach skarbowych tworzą się kolejki.

Rozliczenie pit 2019 elektronicznie

Warto więc wybrać rozliczenie pit 2019 elektronicznie. Rozliczenia pit online to nie tylko uniknięcie kolejek w urzędzie skarbowym. Jeżeli skorzystamy z dobrego programu pit, nie będziemy musieli zagłębiać się w przepisy podatkowe, sprawdzać, na jakich zasadach skorzystać z odliczeń podatkowych, .szukać instrukcji, jak poprawnie wypełnić formularze i obliczyć podatek. Wszystko to zapewni nam automatycznie program.

Godna polecenia jest aplikacja PITax.pl Łatwe podatki, która pozwala na wypełnienie pitów na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Przez rozliczenie pit 2019 program PITax.pl Łatwe podatki prowadzi nas zadając proste pytania i podpowiadając najlepsze rozwiązania, aby nasz pit był rozliczony optymalnie, z wykorzystaniem wszystkich przysługujących przywilejów podatkowych i maksymalnych odliczeń. Możliwe jest też złożenie wniosku o przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, a numer KRS, który należy podać we wniosku, możemy znaleźć na udostępnionym wykazie OPP uprawnionych do otrzymania środków z 1% w danym roku.

Gdy otrzymamy już wszystkie PITy od płatników, rozliczenie pit 37 przez internet będzie trwało kilka minut. Jeśli uzyskaliśmy dochody z innych źródeł i opodatkowane w innej formie niż zasady ogólne z zastosowaniem skali podatkowej (np. ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy) oprócz rozliczenia pit 37 przez internet możemy tak samo sporządzić zeznania PIT-28, PIT- 36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39. Z programem PITax.pl Łatwe podatki możliwe jest sporządzenie i wysłanie do urzędu skarbowego online wszystkich rodzajów deklaracji podatkowych. Do wysłania pit drogą elektroniczną nie jest wymagany jak wcześniej płatny kwalifikowany podpis elektroniczny. Poza poprawnym podaniem danych takich jak imię, nazwisko, data urodzenia i identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, system e-deklaracje wymaga podania w celach weryfikacji podatnika kwoty przychodu wykazanej rok wcześniej w dowolnej złożonej deklaracji lub cyfry 0, gdy nie składaliśmy żadnego formularza.

Rozliczenie pit 2019 elektronicznie w terminie

Zachowanie obowiązujących terminów rozliczeń podatkowych jest niezwykle istotne, gdyż opóźnienie pozbawia możliwości skorzystania z przywilejów podatkowych, a poza tym zagrożone jest kara pieniężną. Złożenie zeznania pit online możliwe jest w dogodnym dla nas czasie, nawet po zamknięciu stacjonarnych urzędów skarbowych i pocztowych. System e-deklaracje dostępny jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Rozliczenie pit 2019 program internetowy umożliwi nam nawet przed północą 30 kwietnia, który jest ostatnim dniem na złożenie zeznań za 2018 rok. Musimy jednak pamiętać, że datą złożenia zeznania jest data na Urzędowym Poświadczeniu Odbioru, jakie otrzymamy z urzędu skarbowego online i powinniśmy wygenerować je przed godz. 23:59. UPO otrzymamy tylko po otrzymaniu dla naszych deklaracji statusu 200, oznaczającego poprawne przetworzenie dokumentu. W przypadku wystąpienia błędu w zeznaniu lub działaniu systemu, możemy otrzymać inny status i usunięcie błędu może zająć trochę czasu. Bezpieczniej jest więc nie odkładać rozliczenia pit online na ostatnią chwilę.